Haber

Nijer’deki askeri darbenin binlerce destekçisi, iktidara dönüşün sona ermesinin ardından miting yaptı

Nijer’deki askeri darbenin binlerce destekçisi, Batı Afrika bölgesel bloğu ECOWAS tarafından devrik Lider Mohamed Bazoum’un iktidara dönmesi için son tarih belirlendiğinde Pazar günü Niamey stadyumunda toplandı.

Şu anda iktidarda olan Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) üyeleri, taraftarlardan alkış almak için 30.000 kişilik stadyuma geldi. Stadyum, adını 1974’te Nijer’in ilk darbesini düzenleyen Seyni Kountche’den almıştır.

CNSP liderlerinden General Mohamed Toumba, CNSP başkanlarının portrelerini taşıyan taraftarlara hitaben yaptığı konuşmada, “gizlice bekleyenler” dediği kişilerin “Nijer’in ilerlemesine komplo kurduklarını” söyledi. “Onların Makavelist planlarının farkındayız” dedi.

ECOWAS’ın darbeci liderlere Bazoum’u geri getirme çağrısı yaptığı 30 Temmuz’da sona eren bu mitinge rağmen, 26 Temmuz’da Niamey’de iktidarı ele geçiren generallerin henüz geri adım atmaya niyeti yoktu.

ECOWAS askeri şefleri Cuma günü krize yanıt vermek için olası bir askeri müdahale planını kabul etti ve Senegal ve Fildişi Sahili gibi ülkelerden orduların katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Komşu Nijerya Senatosu ise bölgesel blok ECOWAS’ın planına karşı çıktı ve Nijerya Devlet Başkanı’na güç kullanımının yanı sıra alternatifler keşfetmesini önerdi.

Batı ve Afrika ülkeleri tarafından geniş çapta kınanan darbe, Nijer’deki askeri cuntaya Mali ve Burkina Faso gibi son üç yılda askeri darbelerle iktidara gelen ülkelerden takviye kuvvetler getirdi.

ECOWAS tarafından belirlenen süre dolduğunda, Nijer askeri cuntası ülkenin havaalanını kapattığını duyurdu. Nijer’in havaalanı, komşu bir ülkeden müdahale tehdidi nedeniyle kapatıldı.

karsiyaka-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu