Haber

Dmitry Medvedev ABD’yi silah tedariki konusunda uyardı: Ukrayna’nın tamamını yakacağız

ABD, Ukrayna’ya ağır savaş silahlarından oluşan yardımını artırdı.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, Washington yönetimine tehdit uyarılarında bulundu.

Beyaz Saray’a kritik uyarı

Medvedev, Kiev yönetimini daha gelişmiş ABD silahlarının tedarikinin Rusya’dan daha fazla misilleme saldırısını tetikleyeceği konusunda uyardı:

Kiev’in egemenliğinde kalan Ukrayna’nın tamamı yanacak.

“Daha uzun menzilli silahlar müzakereleri zorlayamaz”

Medvedev, daha uzun menzilli silah kullanımının Rusya’yı Kiev ile müzakereye zorlayıp zorlamadığı sorusunu yanıtladı:

Sonuç tam tersi olacaktır. Yalnızca hem Beyaz Saray’daki hem de Kongre Binası’ndaki ahlak kaçıkları böyle bir tartışma yapabilir.

Gözden kaçırma Vladimir Putin’den Batılı ülkelere: Sert bir yanıt alacaklar Haberin Detayları

ABD roket yardım paketi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın menzilini ikiye katlayacak yeni roketlerin 2,2 milyar dolarlık askeri yardım paketine dahil edildiğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki operasyonu “saldırgan Batı’ya karşı varoluşsal bir savunma” olarak görüyor.

Medvedev gibi Putin de Rusya’nın kendisini ve halkını korumak için mevcut tüm araçları kullanacağını söyleyerek nükleer bir yanıt tehdidinde bulunmuştu.

“Her türlü silahı kullanmaya hazırız”

Washington’ın Ukrayna’ya vaat ettiği silahlar Kırım’ı vurursa ne olacağı sorusuna Medvedev, Putin’in nükleer silahlara işaret ederek konuyu net bir şekilde ele aldığını söyledi:

Kendimize herhangi bir sınır koymuyoruz. Tehdidin niteliğine göre her türlü silahı kullanmaya hazırız. Nükleer Caydırıcılığın Temelleri de dahil olmak üzere doktrin belgelerimize uygun olarak. Cevabın hızlı, zor ve tatmin edici olacağına sizi temin ederim.

Rusya’nın nükleer doktrini, “devletin varlığı tehdit edildiğinde ve Rusya Federasyonu konvansiyonel silahlarla saldırıya uğradığında” nükleer saldırıya izin veriyor.

hassa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu